Skip To Main Content

Icon Navigation

Main Navigation Mobile

Header Links Mobile

Schools Trigger

Desktop Schools Menu

Quicklinks

Header Links

Mobile Menu Button

Breadcrumb

Teacher Course Videos for Parent Night

Welcome to the 2022-23 school year! Please watch the videos below for information about your student's classes.  

Greetings from your LHS Counseling Team

Alphabetical List of Classroom Teachers

First Name Last Name Class Information Videos 
Jennifer Adams English 10Creative Writing
Kimberly  Adelson Foundations of Math 1, Lit Extensions 9 & 10
Kyle  Anderson Business
Jay Arellano English 10, English 9
Katherine  Bates  Interpersonal Development
Brenna Bax American Sign Language
Christopher Beerman Gov/Econ, U.S. History
Sandra Biljetina Interpersonal Development
Amanda Blyth AP Bio, Biology
Nick Boettcher Eng 12L2k 12English 9
Matt Booren Gov/EconAdv. World Stud, AP Euro, World Issues
Linda Brumley Voyager Math, Lang Arts II, Lit Ext. II
Jacob Burr CP Chem, Biology
Beth Bynarowicz AP Lit, Adv. World Stud, L2k 12, Capstone
Sheryn Caldwell Capstone, CP Anatomy and CP Biology
Jill Carlisle Physical Education
Jason Cianfrance Math 1 w/lab
Matthew Cirbo Gov/Econ, AP US History
Connor Clay Physical Education 
Darren Clemenhagen US History/AP Us History
Brianna  Conroy  
Jennifer  Cooper Business
Lori  Cox Math 1 w/lab
Joseph Cusano Business
Erin Davis Art
Caroline Dean  Spanish 4, Spanish 3
Rodney Deines Bio and CP Bio
AnaLee De La Cerda Spanish 2, Spanish 1
Don Dennert Math 2, L2k10
Douglas Dietel AP CalcTrig/Precalc, L2k 10
Leigh Dodd Eng 12, Lit to FilmEnglish 9, Creative Writing
Ross Doty Chemistry
Wendy Dray German
Jennifer Dumas Adv. World Stud
Katherine Dumont Consumer Sciences
Brian Ebert Band and Ensembles
Melissa Eisentrager American Lit , AP Lang
Shannon Erickson Math 3
Sasha Fernquist Eng 12American Lit 
Christy Flack Gov/Econ, Sociology
Jefferey Fleischman Eng 12Adv. World Stud
Christina  Franco  World History/Psychology
Amber Freeman Consumer Studies
Jennifer French-Jurgens English 10AP Lang
Alan Godman Aeronautics
Dena Goldberg Gov/Econ, AP Econ 
John Gordon CP PhysicsAP Physics, L2k 10
Jeffery Goss Calc 2, Calc 3 Math 2 YL
Isabel Greenhut Math 2 YLTrig/Precalc
Lucas Grein Math1, Business Math
Kevin Hammerly Trig/PrecalcBusiness Math
Patrick Hammond World History and AP Psychology
Mari Harguth Readers/Voyager English
Leanne Heffelman American Lit 
Bea Henington ELD
Tracy Hernandez Spanish 2Spanish 3, AP Spanish
Bridget Holmgren AP LitEnglish 10Eng 12
Ron Hubbard Spanish 3Spanish 1
DJ Hummel Discrete Math, AP StatsAP Calc 
Lauren Hummel CP Chem
Andrea Jones CP Chem
Zachary Jones CP Chem, AP Chem
Meghan Ketcham French
Julie Kindzerski Physical Education
Jill Kitzmiller Spanish 2Spanish 3
Matt  Kroupa Business
Danielle Ladd Chemistry, CP Physics
Sheri Lindeman American Lit English 9
Athena Liss World History
Rachel Manko-Hinds Lit Extensions, Voyager MathFoundations
Rob Mariea AP Physics, AP Physics E&M, CP Physics
Michele McCarthy Voyager Math, English Studies, Comm
Amanda McIntyre AP Euro, US History
Shannon McQuillen Gov/Econ, US History, AP US Hist
Greg Miller Physical Education
Daniel  Medina US History, World History
Carrie Medlock Business
Stephanie Naumann Math1
Jamie Nein World History 
Clayton Nimz Enviro Sci, CP Bio
Jeffery Orr American Lit ELDEnglish 9
Sharleen Piotraschke Business
Connor Plooy Math 2, Foundations of Math 1
Kyle Rider Physical Education
Katie Robinson Earth Science, Forensics
Paula Rowinski Art
Will Rozum AP StatsMath 120
Robert Russ Math 120Trig/Precalc
Allyson Ruvere Voyagers English, Lit Extensions 12, Gov/Econ
Kristina Schaad Enviro Sci, Earth Science 
Kimberly Segasser AP CalcMath 3
Scott Semple Gov/Econ, AP Human Geo
Audrey  Slovacek Earth ScienceForensics
Rosamond Snow Calc 2
Kendra Snyder Sociology, Psychology, AP Psychology
Karen Stacks Choir, Theater
Amy Stern English 10American Lit AP Lang
Stephanie Story CapstoneEnglish 9Eng 12
Trey Tafoya Orchestra/Music Technology
Christopher Taylor Discrete MathMath1
Robert Thompson Math 3, Foundations
Mel Timbers American Lit English 9
Terrell Trantham Math 1 w/lab, Trig/Precalc
Monique Trujillo-Barnes Adv. World StudEng 12English 9
Rebecca Tuesta ELD
Christopher Warner Lit to FilmEnglish 9
Jody Welch Physical Education
Rachel West Math 3
Brianna Whitehead CP Bio, Biology
Jonathan (Jody) Wirth Art